• bayram namazından gelen kocasının elini öpen kadın

  69.
  Eşim'dir.
  1 -1 ... thebiggraywolf
 • din ve bilim birbirinin alternatifi değildir

  3.
  ,,,bendeniz, Yaratan'nın huzuruna çıkmış, einstein'ın yatağına girmiş,
  hatta her iki şey'ide aşmış biri gibi, ''din ve bilim birbirinin alternatifi değildir'' diyemeyeceğim.
  -1 ... thebiggraywolf
 • referanduma hayır diyenlerin haklı çıkmış olması

  6.
  ,,sn. kenan evren kadar bizlerde suçluyuz sn. arkadaşlar.
  Eğer bu linç kültürü sürecekse,
  en masum olan hükümet yargılasın,
  en masum olanımız assın.
  Buyurunuz.
  ... thebiggraywolf
 • insanları anlamak

  5.
  ,,,benim için önemsiz, nafile bir çaba.
  En büyük sorun-bilinmeyen-dost-düşman ben'im.
  Kendimi anlayamadım,,,ki diğer insanları nasıl anlarım.
  ... thebiggraywolf
 • yunanistan ın türkiye den erdoğan ı istemesi

  7.
  ,,,intihar etmek için ilginç bir yol. Galiba Türk düşmanlığından gına gelmiş olmalı.
  ... thebiggraywolf
 • her kurban bayramı öncesi coşan ateistler

  16.
  ,,kötü örnek, örnek değildir. Özel durumları genelleme yaparak, adı her ne ise bir dini-inanışı-geleneği vb tukaka yapmayalım.
  ... thebiggraywolf
 • insan hayatında yalnızca bir kez aşık olur

  13.
  ,,,fizyolojik ihtiyaçları için kaliteyi-çeşiti arayan insan'a komik gelen bir entry.
  ... thebiggraywolf
 • türkiye nin isminin değişmesi

  2.
  ,,,başka bir arzunuz.?
  1 ... thebiggraywolf
 • her kurban bayramı öncesi coşan ateistler

  4.
  Yapmayın lütfen,
  basit, popülist söylemleri bırakalım ve biraz dürüst olalım.

  Besi çiftliklerinde en az 4, en fazla 5 ay bakım ile 1400-1700 gr ağırlığa gelecek civciv'leri, en fazla 1 ay içinde soframıza tüketmemiz için getiren sistem ne olacak.? Üstelik; insan sağlığını hiçe sayarak, hormon-gdo'lu ürünlerle sağlıksız bir gelişime tabi olan bu civcivler (...ki hacimleri ne olursa olsun, hala civciv dir) hayvan değil mi, bunları tüketen insan değil mi, bunların hakkı yok mu.?

  Malumunuzdur; deli dana, bovin spongiform ensefalopati (bse).
  Yine besi çiftliklerinde, tabiri caiz ise; yamyam olarak yetişen, 1 yıl besi süresi ile 4 yılda ulaşacağı kiloya erişen, protein bombardumanına maruz kalan büyükbaş hayvanlar ne olacak? Üstelik besi aşamasında ölen hayvanı, büyük mikser-öğütücülere bütün olarak atıp, yem yaparak yine öbür hayvanlara yediren sistem ne olacak? Üstelik bu besi şekli sonucu iflas eden biolojik yapı sağlık alarmı verdiğinde, öldürülerek kireç kuyularına gömülen (köpek-kedi vb etçil hayvanlar için yem-mama bile yapılamayan) büyükbaş hayvanlar ne olacak? Onların, canlı olarak hakkı yok mu?

  Kurban bayramında kesilen hayvanlara, insanlarca uygulanan vandalizm'in daha beteri besi çiftliklerinde ve et entregre tesislerinde olmaktadır. Basın-yayın bunun üzerine gidememektedir. Sadece 3-5 tatlı su çevrecisinin tepkilerini veya can sıkıntısından izlenecek görsel ve birazda acitasyon belgesel ile toplum tepkisi, uluslar arası gıda devlerinden çekinilerek, tepkiler bu belgeseller ile absorve edilmektedir.

  Hele, yaşadığımız ülke ve islam coğrafyasındaki et ve et ürünlerini tüketim özürlülüğünü görmeden, dünyanın en pahalı etini ''yiyememe'' gerçeğini bilmeden, toplum olarak çürümüşlüğümüzü anlamadan, mars gezegeninden gelmiş gibi ya da hindistan elçiliğinde görevli ateşenin kurban alanı yanından geçerken yaptığı yoruma benzeyen entry yazı yazmak için beynimizi-gözümüzü kullanmak zahmetine girmediğimiz anlaşılır.

  Yeni dogmalar yaratıp ona esir olmak, aykırılığı özgürlük sanmak bize has özellik olmalı. Dine inanmak veya inanmamak sorun değil, asıl sorun insan olmamak. Bir eleştiri yapılacaksa çok iyi analiz yapmalıyız. Bakış açımızı geniş tutmalıyız. At gözlüğü ile bakarak, dini ritüelleri ret eden dogmalar ışığında konuşma malıyız.

  Din, bu vahşetimi emrediyor?
  Hamburger arasındaki köftede eti olan hayvan, intihar ettiği için mi tüketime sunuluyor?
  Et girmeyen kaç ev var, biliyor musunuz?
  insanlarımızın eğitimsizliğinde suç bizde değil mi?
  Olaya sadece din açısından yaklaşmak biraz basitlik değil mi?
  2 -2 ... thebiggraywolf
 • türkiye nin yabancı futbolcu çöplüğüne dönmesi

  20.
  ,,,yerli oyuncu çöplüğü ne olacak?
  Ülkemizde futbol var ama futbolcu yok.
  ... thebiggraywolf
 • 21 nci yüzyılda ibadet için hayvan katledilen din

  13.
  Yapmayın lütfen,
  basit, popülist söylemleri bırakalım ve biraz dürüst olalım.

  Besi çiftliklerinde en az 4, en fazla 5 ay bakım ile 1400-1700 gr ağırlığa gelecek civciv'leri, en fazla 1 ay içinde soframıza tüketmemiz için getiren sistem ne olacak.? Üstelik; insan sağlığını hiçe sayarak, hormon-gdo'lu ürünlerle sağlıksız bir gelişime tabi olan bu civcivler (,,ki hacimleri ne olursa olsun, hala civcivdir) hayvan değilmi, bunları tüketen insan değilmi, bunların hakkı yokmu.?

  Malumunuzdur; deli dana, bovin spongiform ensefalopati (bse).
  Yine besi çiftliklerinde, tabiri caiz ise; yamyam olarak yetişen, 1 yıl besi süresi ile 4 yılda ulaşacağı kiloya erişen, protein bombardumanına maruz kalan büyük baş hayvanlar ne olacak.? Üstelik besi aşamasında ölen hayvanı, büyük mikser-öğütücülere bütün olarak atıp, yem yaparak yine öbür hayvanlara yediren sistem ne olacak.? Üstelik bu besi şekli sonucu iflas eden biolojik yapı sağlık alarmı verdiğinde, öldürülerek kireç kuyularına gömülen (köpek-kedi vb etçil hayvanlar için yem-mama bile yapılamayan) büyükbaş hayvanlar ne olacak.? Onların, canlı olarak hakkı yokmu.?

  Kurban bayramında kesilen hayvanlara, insanlarca uygulanan vandalizm'in daha beteri besi çiftliklerinde ve et entregre tesislerinde olmaktadır. Basın-yayın bunun üzerine gidememektedir. Sadece 3-5 tatlı su çevrecisinin tepkilerini veya can sıkıntısından izlenecek görsel ve birazda acitasyon belgesel ile toplum tepkisi, uluslar arası gıda devlerinden çekilerek absorve edilmektedir.

  Hele, yaşadığımız ülke ve islam coğrafyasındaki et ve et ürünlerini tüketim özürlülüğünü görmeden, dünyanın en pahalı etini ''yiyememe'' gerçeğini bilmeden, toplum olarak çürümüşlüğümüzü anlamadan, mars gezegeninden gelmiş gibi yada hindistan elçiliğinde görevli ateşenin kurban alanı yanından geçerken yaptığı yoruma benzeyen entry'e yazı yazmak için beynimizi-gözümüzü kullanmak zahmetine girmediğimiz anlaşılır.

  Yeni doğmaları yaratıp ona esir olmak, aykırılığı özgürlük sanmak bize has özellik olmalı. Dine inanmak veya inanmamak sorun değil, asıl sorun insan olmamak. Bir eleştiri yapılacaksa çok iyi analiz yapmalıyız. Bakış açımızı geniş tutmalıyız. At gözlüğü ile bakarak, dini ritüelleri ret eden doğmalar ışığında konuşmamalıyız.

  Din, bu vahşetimi emrediyor.
  Hamburger arasındaki köftede eti olan hayvan intihar ettiği içinmi tüketime sunuluyor.?
  Et girmeyen kaç ev var, biliyormusunuz.?
  insanlarımızın eğitimsizliğinde suç bizde değilmi.?
  Olaya sadece din açısından yaklaşmak biraz basitlik değilmi.?
  1 ... thebiggraywolf
 • hiç birinci sınıf yazar hatun olmadığı gerçeği

  44.
  ,,,hiç öyle değil.
  Sınıflandırma, üstelik cinsiyet ön plana çıkarak yapmak, biraz kolaycılığa kaçmak gibi.

  Aslında yadırganacak durum yok. Toplum içinde kadınlarımız, öngüven eksikliği, biraz daha içe dönük yaşamlarının yansıması.
  Kendilerini herşeyden soyutlayarak, girişimsiz hayat yaşamayı seçmeleri sonucudur.
  Bence.
  ... thebiggraywolf
 • uludağ sözlük ün yüzde 92 si aptaldır

  10.
  birine, afedersiniz ama ''eşşek'' dediğinizde, O' insan gidip kendine semer alıyorsa sorun yok. Biri bana ''eşşek'' değinde ben kendime semer aramam.

  Babam demişti klasiği olacak ama, bir gün (çocuklukta) bana ''ib..'' diye küfür eden biri ile kavga ederken, babam gelip beni tutmuş ve, ''oğlum insan karşısındaki insana hakaret ederken, içindeki kötü yaşanmışlığını kusar'' demişti.
  4 ... thebiggraywolf
 • uludağsözlüğün yüzde 92si aptaldır

  2.
  Bu başlık bir hakarettir.
  Bir insan'ın kendine saygısı olmaması olabilir. Bu bir tercihdir, kişiseldir, tartışmam değerlendirmede bulunmam. Tasarrufu dahilindedir.

  Lakin, bunun bir yansıması olarak karşısındakileri veya bulunduğu grubu-gruba genelleme yaparak, çoğunluğunu veya azınlığı kast ederek ''aptal'' sıfatını yüklemeyi kabul edemiyorum. Bu entry'i, kişisel polemiğe mahal vermemek açısından, sahibine iade etmeyide düşünmüyorum. Hastalıklı bir kişilk yapısı olabilir diyorum.

  Kendini,çok sevdiğim O' saygı duyduğum Sn. değerli insan Aziz Nesin yerine koyduğunu farz'ı mahal ediyorum,,,ki buradaki diğer sn. yazar arkadaşlarım ve okuyucular Sn. a. nesin'in bu veciz sözünün, bir hakaret'ami değil, mecazi anlamını idrak ettiği kanısındayım.
  ... thebiggraywolf
 • türkiye 2010 u yüzde 8 üzeri büyüme ile kapatır

  14.
  ,,,gülüyorum.
  Cehalet değilse ihanet, ihanet değilse algılama zorluğu çekiliyor.
  Tüm dünya, ekonomik yönetim tercih-metod olarak, devletçilik-sosyalist ve libarel-emperyal-kapitalist açılımların artık tükenen ve daralan Dünya nimetlerinin üretim-paylaşım-işletim-kullanım metodlarının, artan nüfus ve gelir dağılımı açısından Dünyadaki devletlerin tekelleşme yaklaşımı ile iflas ettiğini görmektedir.

  Aklı başında tanımlamasını yapacağımız analist-düşünürler '' amerika birleşik devletlerinin, amerika sosyalist birleşik devletler'' olduğunu dillendirip en büyük devletçi ekonomi olduğu gerçeğinin artık gizlenemeyeceğini söyleyerek, insanlık yeni bir ekonomik sistem yaratmadıkça var olan yok oluşa daha hızlı gittiğini söylüyorlar.

  Kriz öncesi, gelişmiş devletlerin ekonomideki söz hakkını-kamu yatırım-işletme oranları ile şimdiki oranları karşılaştırırsanız ne demek istediğim anlaşılır. Bu ekonomideki, mutlak devlet hakimliği sayesinde, yeni bir ekonomik program uygulanmaz ise var olan toplumlar arası pazar ve kaynak alanları sorunu çatışmayı getirecek.

  Biz ise yıllık 3-5-8 büyüme saçmalığını konuşuyoruz. Üstelik cahilce. Eğer cahil olmasak, büyümenin üretim ile değil montaj sanayi ile olduğunu, aslında büyüme değil küçülme olduğunu, bununda işsizliği tetiklediğini, hazır ithal işlenmiş ürün ile iç piyasa dinamikleri devre dışı kaldığını, istihdam açığını yarattığını, kredi kartları, konut-tüketici vb kredi ödeme zorluklarının tetiklediği finans krizine davetiye çıkardığını görmüyoruz.

  Bir malı üretmek için, örn; 10 işçi çalıştıran iş yeri, ithal ile hazır montaja yöneldiğinde 1-2 montaj elemanı, 1 kalite kontrol, 1'de ambalaj elemanı ile aynı siparişi karşılayabilir.

  Anlı şanlı ekonomist geçinen insanlar, ekranlarda üretim artışı, ihracat rakamlarını söylerken, bu üretimi karşılamak, ihracat rakamlarını tutturmak için kaç lira ithalat ve montaj sanayinde kullanılan mal ithal ettiğimizi söylemiyor.

  Söyleseler, kapanan iş yerleri, işsizlik, kredi ödemelerindeki zorluklar, vatandaşın düşen gıda-eğitim-sağlık harcamaları ile gelir dağılımındaki adaletsizlik ortaya çıkacak. Çünkü, para birimini değerli tutarak ithalat ve montaj sanayine yönelmek bu sonuçları kaçınılmaz kılar.
  ... thebiggraywolf
 • akp ye oy veren ateist

  6.
  ,,,kaba taslak,
  oy vermek bir tercih,
  tercih, beklentilerle şekillenir,
  beklentiye göre bir tercih.
  ... thebiggraywolf
 • sevgilisi para harcamasın diye acıkmadım diyen kız

  234.
  ,,,böyle bir kız ile tanışmış (daha doğrusu tanıştırılmış) flört etmiş, nişanlanmış, evlenmiş(,,,ki aynı insanla olduğunu belirtmeme gerek yok,) biri olarak diyeceğim;
  ''sevgilisi para harcamasın diye acıkmadım diyen kız'' anlayışındaki bir insan ile tanışan erkek, dünyadaki en şanslı erkektir.

  Hayat'ın, bize nadiren yaptığı süprizlerin en anlamlı ve en büyük olanıdır. Biz erkekler için, bu kız, Flört yada nişanlılık döneminde gezmelerde, ayak üstü simit ve boğazda seyyar çaycılardan alınan bir bardak çay ile veya eminönü'ndeki balıkçılarda yarım ekmek arası balık ızgarayı, sarıyer balık lokantalarına tercih etmeyi yaşarken, sanki göğüsümdeki oluşan bir yumruyu anlatamam.

  Alınan pahalı bir doğum-sevgili-bayram vb günler için alınan hediyeyi yada iş yerine yollanan, hafta sonu çıkılan gezmeler-birliktelik-geçirilen güzel bir günün teşekkürü için yollanan çiçeklere, tatlı bir dille adeta anne'nin evladına tutumluluğu öğretir gibi ''canım bu kadar harcama yapmana ne gerek var'' diyerek evlilikte kurulan yaşamı ve nesillere bırakacak maddi değerleri anlatmasını ama bunu yaparken eleştiri değilde kendini düşünüldüğünü ve görmüş olduğu değeri algıladığını ve duyduğu minneti ifade ettiğini anlatamam.

  Kapalı çarşıya nişan-evlilik için çıkılan alışverişte, küpe,kolye vb ziynet takılarının el işçiliği nedeni ile fazla değerli olmasını söyleyerek ''alırken satarken fiyat yarı yarıya düşüyor, verilen paraya yazık, zaten benim takılarım var. 1-2 bilenzik ile alyans alalım adet yerini bulsun'' dediğinde kız akrabalarının, dişlerini gıcırdatmalarını duymuyordum bile.

  Pahalı bir gelinlik yerine, ''ömrüm boyunca saklayacağım güzel-sade-hesaplı ve bana yakışan bir gelinlik olsun'' tercihi koyulan son noktadır aslında. Harcanan her paranın, ''senin değil, bizim paramız harcanıyor canım'' diyerek eşya-düğün-takı masraflarını ziyan seviyesinde değil makul oranda tutan (insan evladı) kız'dır.

  ''Varlık seviştirir, yokluk döğüştürür'' sözü doğru olmasada, evlilikte etkinliği tartışılmaz olan bu veciz söz gerçeğinde, kendi kadınlık güdülerini-doğmalarını aşmış bu kız hayatı paylaşmak için, eşine yardım eden bir iyilik meleğidir.

  Evliliğinde akraba-arkadaşlarının,,,ki çoğu mutaassıb'dır ''aaaaa kadın evinde oturur ayol, artık evlendin hala çalışıyorsun'' tipi söylemlerine, ''hayat müşterek, yarın neler olacağını kimse hesap edemez'' demesine '' ne yani, Peygamber efendimiz'in (s.a.v) eşide çalışıyordu. Çalışmak ve ibadet bütün insanlara farz kılınmıştır. Ben, Peygamber efendimiz'den (s.a.v) daha delikanlımıyımki kadın çalışmaz evde oturur diyeceğim'' söylemimde bu insanların suratlarını tahmin edemezsiniz.

  Tabii, benim böyle bir eş'e sahip olduğum için aşk-şükran-minnet duygularım ile ettiğim şükür'ü ve duyduğum gururu.
  5 ... thebiggraywolf
 • geyleri hor görenlerin çocuğu gey olsun inşallah

  11.
  ,,,gay-heterosexüel-bisexül-homosexüsel,
  ne olursak olalım ama önce insan olalım.
  Etek giymekle kadın, pantolon giymekle erkek olunmaz.
  insan olmadıktan sonra,,,,.
  1 ... thebiggraywolf
 • türkiye yi tayyip in sanmak

  11.
  ,,,ki sanma değil öyle.
  Çünkü; eski Türk filmlerine ''satılık köy'' temasına dönen bir memleket ortaya çıktı. Bunu, lütfen siyasi bir yaklaşım-mizah-ironi vs algılamayın. Saptama amacı ile belirttim. Satılacak, para eden son şey ''ispak'' ile milli piyango kaldı. Kendi malı olmasa satamaz.

  Pardon, unutuyordum. Satılık köyün marabaları olarak biz (vatandaşlar) kaldık. Bizimde dişe dokunur para eden tsk kurumumuz var. Zaten akıllı bir politika ile bu para eden, en değerli meta elde tutuluyor.

  Hele, bir kürdistan kurulsun, ırak parçalansın, şiiler-sunniler-türkmenler, kürtlerden ''abd bizim kadınımıza-kızımıza tecavüz ederken sen başından tuttun, onlarla bir oldun ihanet ettin'' diyerek intikam almaya kalkınca, o zaman tsk kaç para eder göreceğiz.

  Çünkü; jeopolitik-jeostratejik olarak kürtleri koruyacak tek ülke Türkiye'dir. israil'i düşünen beyinsizler petrolün varilini 200 dolara çıkarırki, sonuç olarak çin-abd-ab bir biri ile sıcak çatışmaya bile girer. Bunu kimse göze alamaz.

  Daha fazla yazmaya gerek yok.
  Yaşayacak-göreceğiz.
  ... thebiggraywolf
 • alex de souza

  1172.
  siz son model bir spor araba alıp, tarlaya giderseniz, arabanın ürettiği tork'u sorgulayamazsınız. Takım oyununda, en iyi verimi aldığınız oyuncunun arkadaşlarını O' oyuncu seviyesinde tutamazsanız-çekemezseniz-seçmede tercih etmezseniz, biraz kıskançlık birazda bilgisizlik ile ''lokal başarıları var'' yada kazandığı kupa ile eleştirirsiniz.
  2 -1 ... thebiggraywolf
 • yeni şeyler getiriyorum